See nëtra on Wiktionary
{
"descendants": [
{
"lang": "Estonian",
"lang_code": "et",
"word": "nõder"
},
{
"lang": "Livonian",
"lang_code": "liv",
"word": "nõ’ddõr"
},
{
"lang": "Võro",
"lang_code": "vro",
"word": "nõtr"
},
{
"lang": "Võro",
"lang_code": "vro",
"word": "nõdõr"
},
{
"lang": "Võro",
"lang_code": "vro",
"word": "nõdyŕ"
},
{
"descendants": [
{
"lang": "Ingrian",
"lang_code": "izh",
"raw_tags": [
"borrowed"
],
"word": "nodra"
}
],
"lang": "Votic",
"lang_code": "vot",
"word": "nõdrõ"
},
{
"descendants": [
{
"lang": "Ingrian",
"lang_code": "izh",
"raw_tags": [
"borrowed"
],
"word": "nöyrä"
},
{
"descendants": [
{
"lang": "North Karelian",
"lang_code": "krl",
"word": "neyrä"
},
{
"lang": "South Karelian",
"lang_code": "krl",
"word": "neyrä"
}
],
"lang": "Karelian",
"lang_code": "krl",
"raw_tags": [
"borrowed",
"uncertain"
]
},
{
"lang": "Livvi",
"lang_code": "olo",
"raw_tags": [
"borrowed",
"uncertain"
],
"word": "neyry"
},
{
"lang": "Proto-Samic",
"lang_code": "smi-pro",
"raw_tags": [
"borrowed"
],
"word": "*neavrē"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"word": "nöyrä"
},
{
"descendants": [
{
"lang": "Ingrian",
"lang_code": "izh",
"raw_tags": [
"borrowed"
],
"word": "nöyrä"
},
{
"descendants": [
{
"lang": "North Karelian",
"lang_code": "krl",
"word": "neyrä"
},
{
"lang": "South Karelian",
"lang_code": "krl",
"word": "neyrä"
}
],
"lang": "Karelian",
"lang_code": "krl",
"raw_tags": [
"borrowed",
"uncertain"
]
},
{
"lang": "Livvi",
"lang_code": "olo",
"raw_tags": [
"borrowed",
"uncertain"
],
"word": "neyry"
},
{
"lang": "Proto-Samic",
"lang_code": "smi-pro",
"raw_tags": [
"borrowed"
],
"word": "*neavrē"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"tags": [
"obsolete"
],
"word": "neyrä"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "urj-fin-pro"
},
"expansion": "Unknown",
"name": "unknown"
}
],
"etymology_text": "Unknown.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "urj-fin-decl",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nëtra",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "nëtrat",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "nëtran",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "nëtrat",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "nëtran",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "nëtradën",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "nëtroidën",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "nëtrada",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "nëtroida",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "nëtrassa",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "nëtrahna",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "nëtroissa",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "nëtroihna",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "nëtrasta",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "nëtroista",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "nëtrahën",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "nëtroihën",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "nëtralla",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "nëtroilla",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "nëtralta",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "nëtroilta",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "nëtralën",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "nëtralëk",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "nëtroilën",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "nëtroilëk",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "nëtrana",
"source": "inflection",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "nëtroina",
"source": "inflection",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "nëtraksi",
"source": "inflection",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "nëtroiksi",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "nëtran",
"source": "inflection",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "nëtroin",
"source": "inflection",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "nëtranëk",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "nëtroinëk",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "nëtratta",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "nëtroitta",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "nëtra"
},
"name": "urj-fin-decl"
}
],
"lang": "Proto-Finnic",
"lang_code": "urj-fin-pro",
"original_title": "Reconstruction:Proto-Finnic/nëtra",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "100 0",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "100 0",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "95 5",
"kind": "other",
"name": "Proto-Finnic entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "96 4",
"kind": "other",
"name": "Proto-Finnic nominals by type/a-oi",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"weak; frail; poor"
],
"id": "en-nëtra-urj-fin-pro-adj-EPCtSQAE",
"links": [
[
"weak",
"weak"
],
[
"frail",
"frail"
],
[
"poor",
"poor"
]
],
"tags": [
"reconstruction"
]
},
{
"glosses": [
"flexible"
],
"id": "en-nëtra-urj-fin-pro-adj-gArWIH~m",
"links": [
[
"flexible",
"flexible"
]
],
"tags": [
"reconstruction"
]
}
],
"word": "nëtra"
}
{
"categories": [
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Proto-Finnic adjectives",
"Proto-Finnic entries with incorrect language header",
"Proto-Finnic lemmas",
"Proto-Finnic nominals by type/a-oi",
"Proto-Finnic terms with unknown etymologies"
],
"descendants": [
{
"lang": "Estonian",
"lang_code": "et",
"word": "nõder"
},
{
"lang": "Livonian",
"lang_code": "liv",
"word": "nõ’ddõr"
},
{
"lang": "Võro",
"lang_code": "vro",
"word": "nõtr"
},
{
"lang": "Võro",
"lang_code": "vro",
"word": "nõdõr"
},
{
"lang": "Võro",
"lang_code": "vro",
"word": "nõdyŕ"
},
{
"descendants": [
{
"lang": "Ingrian",
"lang_code": "izh",
"raw_tags": [
"borrowed"
],
"word": "nodra"
}
],
"lang": "Votic",
"lang_code": "vot",
"word": "nõdrõ"
},
{
"descendants": [
{
"lang": "Ingrian",
"lang_code": "izh",
"raw_tags": [
"borrowed"
],
"word": "nöyrä"
},
{
"descendants": [
{
"lang": "North Karelian",
"lang_code": "krl",
"word": "neyrä"
},
{
"lang": "South Karelian",
"lang_code": "krl",
"word": "neyrä"
}
],
"lang": "Karelian",
"lang_code": "krl",
"raw_tags": [
"borrowed",
"uncertain"
]
},
{
"lang": "Livvi",
"lang_code": "olo",
"raw_tags": [
"borrowed",
"uncertain"
],
"word": "neyry"
},
{
"lang": "Proto-Samic",
"lang_code": "smi-pro",
"raw_tags": [
"borrowed"
],
"word": "*neavrē"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"word": "nöyrä"
},
{
"descendants": [
{
"lang": "Ingrian",
"lang_code": "izh",
"raw_tags": [
"borrowed"
],
"word": "nöyrä"
},
{
"descendants": [
{
"lang": "North Karelian",
"lang_code": "krl",
"word": "neyrä"
},
{
"lang": "South Karelian",
"lang_code": "krl",
"word": "neyrä"
}
],
"lang": "Karelian",
"lang_code": "krl",
"raw_tags": [
"borrowed",
"uncertain"
]
},
{
"lang": "Livvi",
"lang_code": "olo",
"raw_tags": [
"borrowed",
"uncertain"
],
"word": "neyry"
},
{
"lang": "Proto-Samic",
"lang_code": "smi-pro",
"raw_tags": [
"borrowed"
],
"word": "*neavrē"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"tags": [
"obsolete"
],
"word": "neyrä"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "urj-fin-pro"
},
"expansion": "Unknown",
"name": "unknown"
}
],
"etymology_text": "Unknown.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "urj-fin-decl",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nëtra",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "nëtrat",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "nëtran",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "nëtrat",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "nëtran",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "nëtradën",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "nëtroidën",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "nëtrada",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "nëtroida",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "nëtrassa",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "nëtrahna",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "nëtroissa",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "nëtroihna",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "nëtrasta",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "nëtroista",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "nëtrahën",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "nëtroihën",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "nëtralla",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "nëtroilla",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "nëtralta",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "nëtroilta",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "nëtralën",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "nëtralëk",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "nëtroilën",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "nëtroilëk",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "nëtrana",
"source": "inflection",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "nëtroina",
"source": "inflection",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "nëtraksi",
"source": "inflection",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "nëtroiksi",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "nëtran",
"source": "inflection",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "nëtroin",
"source": "inflection",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "nëtranëk",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "nëtroinëk",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "nëtratta",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "nëtroitta",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "nëtra"
},
"name": "urj-fin-decl"
}
],
"lang": "Proto-Finnic",
"lang_code": "urj-fin-pro",
"original_title": "Reconstruction:Proto-Finnic/nëtra",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"glosses": [
"weak; frail; poor"
],
"links": [
[
"weak",
"weak"
],
[
"frail",
"frail"
],
[
"poor",
"poor"
]
],
"tags": [
"reconstruction"
]
},
{
"glosses": [
"flexible"
],
"links": [
[
"flexible",
"flexible"
]
],
"tags": [
"reconstruction"
]
}
],
"word": "nëtra"
}
Download raw JSONL data for nëtra meaning in All languages combined (5.4kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-03 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.