"nëtra" meaning in All languages combined

See nëtra on Wiktionary

Adjective [Proto-Finnic]

Etymology: Unknown. Etymology templates: {{unknown|urj-fin-pro}} Unknown Inflection templates: {{urj-fin-decl|nëtra}} Forms: no-table-tags [table-tags], nëtra [nominative, singular], nëtrat [nominative, plural], nëtran [accusative, singular], nëtrat [accusative, plural], nëtran [genitive, singular], nëtradën [genitive, plural], nëtroidën [genitive, plural], nëtrada [partitive, singular], nëtroida [partitive, plural], nëtrassa [inessive, singular], nëtrahna [inessive, singular], nëtroissa [inessive, plural], nëtroihna [inessive, plural], nëtrasta [elative, singular], nëtroista [elative, plural], nëtrahën [illative, singular], nëtroihën [illative, plural], nëtralla [adessive, singular], nëtroilla [adessive, plural], nëtralta [ablative, singular], nëtroilta [ablative, plural], nëtralën [allative, singular], nëtralëk [allative, singular], nëtroilën [allative, plural], nëtroilëk [allative, plural], nëtrana [essive, singular], nëtroina [essive, plural], nëtraksi [singular, translative], nëtroiksi [plural, translative], nëtran [instructive, singular], nëtroin [instructive, plural], nëtranëk [comitative, singular], nëtroinëk [comitative, plural], nëtratta [abessive, singular], nëtroitta [abessive, plural]
  1. weak; frail; poor Tags: reconstruction
    Sense id: en-nëtra-urj-fin-pro-adj-EPCtSQAE Categories (other): Pages with 1 entry, Pages with entries, Proto-Finnic entries with incorrect language header, Proto-Finnic nominals by type/a-oi Disambiguation of Pages with 1 entry: 100 0 Disambiguation of Pages with entries: 100 0 Disambiguation of Proto-Finnic entries with incorrect language header: 95 5 Disambiguation of Proto-Finnic nominals by type/a-oi: 96 4
  2. flexible Tags: reconstruction
    Sense id: en-nëtra-urj-fin-pro-adj-gArWIH~m
{
  "descendants": [
    {
      "lang": "Estonian",
      "lang_code": "et",
      "word": "nõder"
    },
    {
      "lang": "Livonian",
      "lang_code": "liv",
      "word": "nõ’ddõr"
    },
    {
      "lang": "Võro",
      "lang_code": "vro",
      "word": "nõtr"
    },
    {
      "lang": "Võro",
      "lang_code": "vro",
      "word": "nõdõr"
    },
    {
      "lang": "Võro",
      "lang_code": "vro",
      "word": "nõdyŕ"
    },
    {
      "descendants": [
        {
          "lang": "Ingrian",
          "lang_code": "izh",
          "raw_tags": [
            "borrowed"
          ],
          "word": "nodra"
        }
      ],
      "lang": "Votic",
      "lang_code": "vot",
      "word": "nõdrõ"
    },
    {
      "descendants": [
        {
          "lang": "Ingrian",
          "lang_code": "izh",
          "raw_tags": [
            "borrowed"
          ],
          "word": "nöyrä"
        },
        {
          "descendants": [
            {
              "lang": "North Karelian",
              "lang_code": "krl",
              "word": "neyrä"
            },
            {
              "lang": "South Karelian",
              "lang_code": "krl",
              "word": "neyrä"
            }
          ],
          "lang": "Karelian",
          "lang_code": "krl",
          "raw_tags": [
            "borrowed",
            "uncertain"
          ]
        },
        {
          "lang": "Livvi",
          "lang_code": "olo",
          "raw_tags": [
            "borrowed",
            "uncertain"
          ],
          "word": "neyry"
        },
        {
          "lang": "Proto-Samic",
          "lang_code": "smi-pro",
          "raw_tags": [
            "borrowed"
          ],
          "word": "*neavrē"
        }
      ],
      "lang": "Finnish",
      "lang_code": "fi",
      "word": "nöyrä"
    },
    {
      "descendants": [
        {
          "lang": "Ingrian",
          "lang_code": "izh",
          "raw_tags": [
            "borrowed"
          ],
          "word": "nöyrä"
        },
        {
          "descendants": [
            {
              "lang": "North Karelian",
              "lang_code": "krl",
              "word": "neyrä"
            },
            {
              "lang": "South Karelian",
              "lang_code": "krl",
              "word": "neyrä"
            }
          ],
          "lang": "Karelian",
          "lang_code": "krl",
          "raw_tags": [
            "borrowed",
            "uncertain"
          ]
        },
        {
          "lang": "Livvi",
          "lang_code": "olo",
          "raw_tags": [
            "borrowed",
            "uncertain"
          ],
          "word": "neyry"
        },
        {
          "lang": "Proto-Samic",
          "lang_code": "smi-pro",
          "raw_tags": [
            "borrowed"
          ],
          "word": "*neavrē"
        }
      ],
      "lang": "Finnish",
      "lang_code": "fi",
      "tags": [
        "obsolete"
      ],
      "word": "neyrä"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro"
      },
      "expansion": "Unknown",
      "name": "unknown"
    }
  ],
  "etymology_text": "Unknown.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "urj-fin-decl",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "nëtra",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nëtrat",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nëtran",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nëtrat",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nëtran",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nëtradën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nëtroidën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nëtrada",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nëtroida",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nëtrassa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nëtrahna",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nëtroissa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nëtroihna",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nëtrasta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nëtroista",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nëtrahën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nëtroihën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nëtralla",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nëtroilla",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nëtralta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nëtroilta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nëtralën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nëtralëk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nëtroilën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nëtroilëk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nëtrana",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nëtroina",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nëtraksi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "nëtroiksi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "nëtran",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nëtroin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nëtranëk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nëtroinëk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nëtratta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nëtroitta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nëtra"
      },
      "name": "urj-fin-decl"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Finnic",
  "lang_code": "urj-fin-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Finnic/nëtra",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "100 0",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 1 entry",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "100 0",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "95 5",
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Finnic entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "96 4",
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Finnic nominals by type/a-oi",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "weak; frail; poor"
      ],
      "id": "en-nëtra-urj-fin-pro-adj-EPCtSQAE",
      "links": [
        [
          "weak",
          "weak"
        ],
        [
          "frail",
          "frail"
        ],
        [
          "poor",
          "poor"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "flexible"
      ],
      "id": "en-nëtra-urj-fin-pro-adj-gArWIH~m",
      "links": [
        [
          "flexible",
          "flexible"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "nëtra"
}
{
  "categories": [
    "Pages with 1 entry",
    "Pages with entries",
    "Proto-Finnic adjectives",
    "Proto-Finnic entries with incorrect language header",
    "Proto-Finnic lemmas",
    "Proto-Finnic nominals by type/a-oi",
    "Proto-Finnic terms with unknown etymologies"
  ],
  "descendants": [
    {
      "lang": "Estonian",
      "lang_code": "et",
      "word": "nõder"
    },
    {
      "lang": "Livonian",
      "lang_code": "liv",
      "word": "nõ’ddõr"
    },
    {
      "lang": "Võro",
      "lang_code": "vro",
      "word": "nõtr"
    },
    {
      "lang": "Võro",
      "lang_code": "vro",
      "word": "nõdõr"
    },
    {
      "lang": "Võro",
      "lang_code": "vro",
      "word": "nõdyŕ"
    },
    {
      "descendants": [
        {
          "lang": "Ingrian",
          "lang_code": "izh",
          "raw_tags": [
            "borrowed"
          ],
          "word": "nodra"
        }
      ],
      "lang": "Votic",
      "lang_code": "vot",
      "word": "nõdrõ"
    },
    {
      "descendants": [
        {
          "lang": "Ingrian",
          "lang_code": "izh",
          "raw_tags": [
            "borrowed"
          ],
          "word": "nöyrä"
        },
        {
          "descendants": [
            {
              "lang": "North Karelian",
              "lang_code": "krl",
              "word": "neyrä"
            },
            {
              "lang": "South Karelian",
              "lang_code": "krl",
              "word": "neyrä"
            }
          ],
          "lang": "Karelian",
          "lang_code": "krl",
          "raw_tags": [
            "borrowed",
            "uncertain"
          ]
        },
        {
          "lang": "Livvi",
          "lang_code": "olo",
          "raw_tags": [
            "borrowed",
            "uncertain"
          ],
          "word": "neyry"
        },
        {
          "lang": "Proto-Samic",
          "lang_code": "smi-pro",
          "raw_tags": [
            "borrowed"
          ],
          "word": "*neavrē"
        }
      ],
      "lang": "Finnish",
      "lang_code": "fi",
      "word": "nöyrä"
    },
    {
      "descendants": [
        {
          "lang": "Ingrian",
          "lang_code": "izh",
          "raw_tags": [
            "borrowed"
          ],
          "word": "nöyrä"
        },
        {
          "descendants": [
            {
              "lang": "North Karelian",
              "lang_code": "krl",
              "word": "neyrä"
            },
            {
              "lang": "South Karelian",
              "lang_code": "krl",
              "word": "neyrä"
            }
          ],
          "lang": "Karelian",
          "lang_code": "krl",
          "raw_tags": [
            "borrowed",
            "uncertain"
          ]
        },
        {
          "lang": "Livvi",
          "lang_code": "olo",
          "raw_tags": [
            "borrowed",
            "uncertain"
          ],
          "word": "neyry"
        },
        {
          "lang": "Proto-Samic",
          "lang_code": "smi-pro",
          "raw_tags": [
            "borrowed"
          ],
          "word": "*neavrē"
        }
      ],
      "lang": "Finnish",
      "lang_code": "fi",
      "tags": [
        "obsolete"
      ],
      "word": "neyrä"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro"
      },
      "expansion": "Unknown",
      "name": "unknown"
    }
  ],
  "etymology_text": "Unknown.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "urj-fin-decl",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "nëtra",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nëtrat",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nëtran",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nëtrat",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nëtran",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nëtradën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nëtroidën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nëtrada",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nëtroida",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nëtrassa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nëtrahna",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nëtroissa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nëtroihna",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nëtrasta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nëtroista",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nëtrahën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nëtroihën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nëtralla",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nëtroilla",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nëtralta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nëtroilta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nëtralën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nëtralëk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nëtroilën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nëtroilëk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nëtrana",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nëtroina",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nëtraksi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "nëtroiksi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "nëtran",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nëtroin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nëtranëk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nëtroinëk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nëtratta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nëtroitta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nëtra"
      },
      "name": "urj-fin-decl"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Finnic",
  "lang_code": "urj-fin-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Finnic/nëtra",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "weak; frail; poor"
      ],
      "links": [
        [
          "weak",
          "weak"
        ],
        [
          "frail",
          "frail"
        ],
        [
          "poor",
          "poor"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "flexible"
      ],
      "links": [
        [
          "flexible",
          "flexible"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "nëtra"
}

Download raw JSONL data for nëtra meaning in All languages combined (5.4kB)


This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-03 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.